top of page

Mis on HIV testid?



HIVi test tähendab vereanalüüsi tegemist. Test näitab, kas inimene on nakatunud inimese immuunpuudulikkuse viirusega vôi mitte. Test avastab viiruse vastu tekkinud antikehi (valgud, mida toodab immuunsüsteem vôitluseks sissetungijaga).

On veel teised testid, mida kasutatakse siis, kui teatakse, et inimene on nakatunud viirusega. Need aitavad môôta, kui kiiresti paljuneb viirus organismis ja millises olukorras on immuunsüsteem.

 

Kus saab end testida?

Tallinnas, Narva mnt. 48, kus asub AIDSi Ennetuskeskus, ja teistes anonüümkabinettides saab teste teha anonüümselt. Teste saab teha ka perearsti juures.

Tavaliselt tehakse test vereproovist.

Kodus ei saa teha AIDSi testi.

Mida see tähendab, kui mulle teatatakse, et testi vastus on positiivne?

Positiivne vastus tähendab, et sul on veres HIVi vastased antikehad ja sa oled nakatunud HIVga. Testi vastuse saad teada nôustajalt, kes seletab sulle, mis sul ees seisab, kust sa saad arstiabi ja psühholoogilist tuge.

Positiivne test ei tähenda, et sul on AIDS. Paljud inimesed, kelle test on positiivne, tunnevad end tervena aastaid, isegi kui nad ei hakka kohe ravimeid vôtma.

Kui Sinu test oli positiivne, siis peaksid hakkama kiiresti ôppima kôike, mis puudutab HIVi, eelkôige aga seda, kuidas saad ise oma tervise eest hoolitseda.

Kôigepealt, isegi kui sa ei tunne end halvasti, pea nôu Tallinna Merimetsa Haigla arstidega, kes on HIVi probleemidega Eestis kôige paremini kursis. Nemad oskavad soovitada, millal on paras aeg hakata end ravima.

Suitsetamine, alkoholi ning uimastite tarvitamine nôrgestab immuunsüsteemi. Sellest peaks loobuma. Suitsetamisest loobujad saavad abi ja koolitust Tallinnas Järve Haiglast ja Tartus TÜ Kopsukliinikust. Ka perearstid oskavad nôustada suitsetamisest loobujaid. Alkoholist loobujatele on toeks AA liikumine. Loomulikult on vôimalik lôpetada ka iseseisvalt.

Ku sinu test on negatiivne ja sul ei ole olnud HIViga nakatumise vôimalust viimase kolme kuu jooksul enne testi andmist, siis sa ei ole nakatunud HIViga. Hoolitse, et sa kaitseksid end ka edaspidi.



Kas ma vôin hoida testitulemusi saladuses.



Testida saab anonüümselt. Testimiseks verd andes ja vastust teatades ei küsita nime. Anonüümset testi saab teha korduvalt.

 

AIDSi Ennetuskeskus.

Kui HIV-positiivne inimene hakkab saama ravi, koostatakse talle haiguslugu, mis ei ole enam anonüümne, kuid mille andmeid arstid ei avalda. Haigusloo andmed on kaitstud seadusega.

Kui HIV-positiivne inimene satub olukorda, kus tema veri vôi suguelundite eritised vôivad nakatada teisi inimesi (seksuaalsuhteid luues, uimastite süstimisel, meditsiiniabi vajades jm), oleks tema poolt aus teatada, et ta kannab viirusnakkust. Siis saavad mittenakatunud end kaitsta.

Kui usaldatavad on testide vastused?

Testid on täpsed 99,5% juhtudel. Enne kui inimesele öeldakse, et ta on nakatunud, korratakse laboratooriumis testi kaks ja rohkem kordi. Esimene test avastab HIV antikehasid ensüümide abil. Testi nimi on ELISA.

Kui ELISA test on positiivne, kontrollitakse see veelkord üle teise testiga.

Kahel erijuhul vôivad testid anda valesid tulemusi:

HIV-positiivselt emalt sündinud lapsel vôib test olla vale-positiivne. Nii juhtub sellepärast, et ema antikehad jôuavad ka lapse verre. Isegi kui laps ei ole HIV-positiivne, teevad ema antikehad tema analüüsi positiivseks. Nakkuse diagnoosimiseks saab kasutada teste, mis määravad viiruse taseme lapse veres.

Kui inimene on hiljuti nakatunud, vôib test olla negatiivne. Antikehad HIVi vastu tekivad 3 nädala jooksul, vahel isegi alles kolme kuu jooksul. Kui inimene arvab, et ta on vôinud saada HIV-nakkuse, tuleks oodata kolm kuud ja alles siis teha test. Vôib ka muidugi teha esimese testi kohe ja teist korda kolme kuu möödudes. Peab aga meeles pidama, et selles “pimedas perioodis” vôib nakatada viirusega teisi.

Kui mina saan negatiivse HIV testi vastuse, kas siis minu partner on ka HIV negatiivne?


Sinu HIV test näitab ainult, kas sinul on HIV antikehi. Sinu partneri kohta ei anna see mingit informatsiooni.

HIV ei levi sugugi mitte igas nakatumist vôimaldavas olukorras. Partneril vôib olla HIV ja esimesel kontaktil see lihtsalt ei nakatanud sind. Sinu peal ei pea testitama, kas sinu partner on HIV-positiivne vôi negatiivne. Testimine ei kaitse sind viiruse eest. Kui sinu käitumine pôhjustab riski, et sa vôiksid saada nakkuse, siis peaksid muutma oma käitumist.

Kas rasedad naised peaksid tegema HIV testi?


Nüüdisajal on olemas ravi, mis vähendab HIVi ülekandumise vôimalust emalt lootele, mida varem seda alustatakse, seda kindlam. HIVi varajane avastamine ja ravimine annab 99% kindluse, et laps sünnib viirusevabana.



Testimine annab nakatunud naistele vôimaluse hakata saama ravi ja pidurdada nakkuse kulgu.



Kas vereülekandega vôib saada HIVi?



Tôenäosus, et testidega ei avastata doonoriverest HIV-antikehi, on USAs üks juhus450 000 – 660 000 uuritud vere kohta aastas.

Et Eestis tehakse testid kogu doonoriverele.

bottom of page